Themes - Twenty Fourteen - en to pt_BR translation catalogue (97 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
pt_BR: Em 2014, nosso tema padrão permite que você crie um site de revista responsivo com um design elegante e moderno. Destaque seu conteúdo favorito na Página Inicial em um grid ou em um slider. Use as três áreas de widgets para personalizar seu site, mude o layout de seu conteúdo com o modelo de página sem barra lateral e com a página de contribuidores para exibir os autores de seu site. Nunca foi tão fácil criar um site de revista no WordPress.

en: White
pt_BR: Branco

en: Light Gray
pt_BR: Cinza claro

en: Dark Gray
pt_BR: Cinza escuro

en: Black
pt_BR: Preto

en: Green
pt_BR: Verde

en: Medium Gray
pt_BR: Cinza médio

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Um comentário em &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: %1$s comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s comentários em &ldquo;%2$s&rdquo;

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
pt_BR: Página com Largura Total

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
pt_BR: Página do Colaborador

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
pt_BR: Arquivo da tag: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da busca por: %s

en: Post format to show:
pt_BR: Formato de post a exibir:

en: Number of posts to show:
pt_BR: Número de posts a exibir:

en: Title:
pt_BR: Título:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
pt_BR[0]: Essa galeria contém <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagem</a>.
pt_BR[1]: Essa galeria contém <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagens</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Continue lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
pt_BR: Mais notas

en: Asides
pt_BR: Notas

en: More galleries
pt_BR: Mais galerias

en: Galleries
pt_BR: Galerias

en: More links
pt_BR: Mais links

en: More quotes
pt_BR: Mais citações

en: Quotes
pt_BR: Citações

en: More audio
pt_BR: Mais áudio

en: Audio
pt_BR: áudio

en: More videos
pt_BR: Mais vídeos

en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: More images
pt_BR: Mais imagens

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
pt_BR: Use esse widget para listar Quotes, Vídeos, Imagens, Galerias e links recentes em publicações

en: Twenty Fourteen Ephemera
pt_BR: Efêmera do Twenty Fourteen

en: Sticky
pt_BR: Fixo

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
pt_BR: <span class="meta-nav">Próximo post</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
pt_BR: <span class="meta-nav">Post anterior</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
pt_BR: <span class="meta-nav">Publicado em</span>%title

en: Post navigation
pt_BR: Navegação de posts

en: Posts navigation
pt_BR: Navegação por posts

en: Next &rarr;
pt_BR: Próximo &rarr;

en: &larr; Previous
pt_BR: &larr; Anterior

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
pt_BR: Não exibir a tag no site.

en: Tag Name
pt_BR: Nome da tag

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
pt_BR: Para um tutorial mais detalhado e mais dicas e truques, visite a <a href="%s">Documentação do Twenty Fourteen</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
pt_BR: Melhore o design do seu site usando <a href="%s">Imagens Destacadas</a> em posts que você queira dar destaque (também conhecidas como miniaturas dos posts). Isso possibilita associar uma imagem ao post sem inseri-la no conteúdo. O Twenty Fourteen usa imagens destacadas para posts e páginas &mdash;acima do título&mdash; e na área de Conteúdo Destacado na página inicial.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
pt_BR: A página inicial destaca até 6 posts de sua escolha exibidos em uma grade ou apresentação de slides, controladas por uma <a href="%1$s">tag</a>; você pode alterar a tag e o layout em <a href="%2$s">Aparência &rarr; Personalizar</a>. Se nenhum post contiver a tag, os <a href="%3$s">posts fixos</a> serão exibidos.

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
pt_BR: destaque

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
pt_BR: Use uma <a href="%1$s">tag</a> para destacar seus posts. Se nenhum post tiver essa tag os <a href="%2$s">posts fixos</a> serão mostrados.

en: Featured Content
pt_BR: Conteúdo Destacado

en: May only be visible on wide screens.
pt_BR: Talvez somente visível em telas Widescreen.

en: Background may only be visible on wide screens.
pt_BR: A Imagem de Fundo pode ficar visível só em telas grandes.

en: Display Site Title &amp; Tagline
pt_BR: Mostrar título do site &amp; descrição

en: Site Title Color
pt_BR: Cor do título do site

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt_BR: O Twenty Fourteen precisa pelo menos da versão 3.6 do WordPress. Você está usando a versão %s. Atualize e tente novamente.

en: Next Image
pt_BR: Próxima imagem

en: Previous Image
pt_BR: Imagem anterior

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

en: Primary Menu
pt_BR: Menu principal

en: Search
pt_BR: Pesquisar

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
pt_BR: Página: %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
pt_BR[0]: %d Artigo
pt_BR[1]: %d Artigos

en: Next
pt_BR: Seguinte

en: Previous
pt_BR: Anterior

[ctx: Lato font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: ativa

en: Appears in the footer section of the site.
pt_BR: Aparece no rodapé do site.

en: Footer Widget Area
pt_BR: Área de Widgets do rodapé

en: Additional sidebar that appears on the right.
pt_BR: Barra Lateral adicional que aparece à direita.

en: Content Sidebar
pt_BR: Conteúdo da barra lateral

en: Main sidebar that appears on the left.
pt_BR: Lateral principal mostrada no lado esquerdo.

en: Primary Sidebar
pt_BR: Barra lateral principal

en: Secondary menu in left sidebar
pt_BR: Menu secundário da barra lateral esquerda

en: Top primary menu
pt_BR: Menu principal do topo

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente mantido com %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Parece que não foi possível encontrar o que você está buscando. Talvez fazer uma pesquisa possa ajudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Continue lendo %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
pt_BR: Editar

en: % Comments
pt_BR: % Comentários

en: 1 Comment
pt_BR: 1 Comentário

en: Leave a comment
pt_BR: Deixe um comentário

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments &rarr;
pt_BR: Comentários recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt_BR: &larr; Comentários antigos

en: Comment navigation
pt_BR: Navegação de comentários

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
pt_BR: Arquivo da categoria: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
pt_BR: Todos os posts de %s

en: Archives
pt_BR: Arquivos

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
pt_BR: Arquivos anuais: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
pt_BR: Arquivo mensais:%s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
pt_BR: Arquivo diários:%s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt_BR: Parece que nada foi encontrado neste endereço. Que tal tentar fazer uma pesquisa?

en: Not Found
pt_BR: Não encontrado

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt_BR: https://br.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress
